Gabinet Psychoterapii Integratywnej

Ciągle jeszcze ludzie mylą pojęcia tych zawodów. I często stosują je zamiennie. Słyszy się np.: „idę do psychologa na psychoterapię” , albo „psychoterapeuta przepisze mi odpowiednie leki”. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie , ze psycholog może zostać psychoterapeutą ,albo , że psychoterapeuta jest równocześnie psychiatrą. , ale wówczas muszą być spełnione wszystkie warunki wykształcenia i szkolenia. Jedyne co łączy te trzy zawody , to fakt , że wszystkie zaczynają się na „psy” :) Wszystkie również zajmują się zdrowiem psychicznym , ale w różny sposób.

 

Dwa słowa zatem o każdym z nich .

 

Psycholog – to osoba , która ukończyła studia wyższe i zdobyła tytuł magistra psychologii. Może na przykład wykonywać testy psychologiczne , zajmować się poradnictwem psychologicznym , doradzać w biznesie i itp.

 

Psychiatra – to osoba , która ukończyła studia wyższe medyczne i zdobyła specjalizację psychiatrii. Jest więc lekarzem specjalistą.. Diagnozuje zaburzenia psychiczne i leczy farmakoterapią.

 

Psychoterapeuta - to osoba , która ukończyła studia wyższe , magisterskie ( niekoniecznie psychologiczne , czy medyczne ) oraz przeszła co najmniej czteroletnie szkolenie specjalistyczne ( minimum 1200 godzin ) na które składa się : psychoterapia własna , praktyka pod superwizją , staż kliniczny oraz inne przedmioty teoretyczne i praktyczne przygotowujące do zawodu .

 

Psychoterapeuta powinien być członkiem jednego z działających w Polsce towarzystw , które zrzeszone są w Polskiej Federacji Psychoterapii.